Haber

İsviçre’de çalışma izni nasıl alınır? İsviçre’de nasıl çalışabilirim?

İsviçre'de çalışmak mı istiyorsunuz? İsviçre'de çalışmak isteyenlerin merak ettiği sorulara cevap bulabilirler.

İsviçre’ye nasıl gidebilirim ve iş bulmak kolay mı? gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

İsviçre Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

İsviçre çalışma izni için vize ile birlikte oturma izni almanız ve İsviçre göçmenler broşundan çalışma izni talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Isviçre’de Yaşamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

İsviçre’de çalışmak için çalışma vizesi veya evlenmek için evlilik vizesi başvurusu yapılmalıdır. Vize başvuru işlemlerinizle 5 yıl ikamet ederek İsviçreye göç edebilirsiniz.

İsviçre’de hangi mesleklere ihtiyaç var?

İsviçre Federal İstatistik Dairesi’nin derlediği verilere göre, İsviçre‘de yaklaşık 114 bin iş ilanı mevcut.. Garsonlar, hemşireler ve bilgisayar uzmanları en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer alıyor. Açık pozisyon sayısı son bir yılda %60,4 gibi önemli bir oranda artarken, yaklaşık 8,6 milyon nüfusu olan İsviçre‘de ilk kez 100 bin boş pozisyon eşiği aşıldı.

İnşaat Sektörü: 7 bin 100 işçi açığı

İsviçre İnşaat sektöründe 7 binin bin‘den fazla çalışanın eksik olması nedeniyle sıkıntılar yaşıyor. Bu alanda çalışana duyulan ihtiyaç artışı, bir önceki yıla göre %24 oldu.

İsviçre Çalışma İzni Vize İşlemleri

İsviçre’de çalışabilmek için oturum ve çalışma iznine ihtiyacınız var. Eğer İsviçre’de 3 aydan yani 90 günden fazla kalınacak ise birtakım izinlere ihtiyaç duyulmaktadır. İzinler ise kanton göçmenlik Merkezi tarafından verilmektedir. İki tip izin çeşidi vardır; bunlardan birisi kısa süreli izinler olmaktadır. Bu izinler 1 senelik oluyor. Diğer tip ise uzun süreli ya da süresiz izinler olmaktadır. Bu izinler kapsamında bireyler istedikleri kadar İsviçre’de yaşama ve çalışma hakkına sahip oluyor. İsviçre’de çalışma izni için öncelikle oturum izni alınmalı. Buna ek olarak çalışma izni ile oturum izni için gerekli olan belgeler aynı olmaktadır. Ancak çalışma izni için kişilerin işverenlerin başvuru yapması gereklidir. Oturma izni için ise kişiler şahsen başvuru yapabilirler.

İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar

İsviçre’de bir şirkette çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen vatandaşların başvurması gereken İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar ve kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

İsviçre’de çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen kişilerin çalışma izni alması gerekiyor. Bazı ülkelerde direkt olarak çalışma izni şeklinde vize verilirken, İsviçre yasaları gereğince ülkede çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının öncelikle oturma izni alması gerekiyor. İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar ise kişinin yapacağı oturum izni başvurusuna göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru yapacak kişi, B tipi oturum izni için başvuru yapıyorsa, İsviçre’de en fazla 1 yıl çalışma hakkı kazanmaktadır. 1 yılın ardından kişinin kendi ülkesine geri dönmesi ve çalışmaya devam etmek istiyorsa, yeniden vize alması gereklidir.

Ancak 1 yıl olan bu süre, kişi 1 yılın sonunda bir şirkette çalışmaya devam ediyorsa 24 aya kadar da uzatılabilmektedir. B tipi oturum izni alan kişilerin, iş kontenjanları ve İsviçre’de vize başvurusu yapılan dönemdeki işçi açığı olan meslek kollarına bağlı olarak çalışabileceği işler sınırlandırılmıştır. Kişinin İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar arasına mesleki deneyim ve diploma gibi eğitim düzeyini belirten evrakları da eklemesi gerekiyor.

İsviçre’de çalışmak için alınabilecek bir diğer vize ise C tipi oturum iznidir. C tipi oturum izni alan kişi, İsviçre’de süresiz oturma iznine sahip oluyor. C tipi oturum izni için başvuru yapacak kişilerin, en az 10 yıl İsviçre’de yaşamış olması gerekiyor. 10 yıldan daha uzun süre İsviçre’de yaşamış ve bu süre içerisinde çalışmış olan kişiler C tipi oturum izni için başvuru yapabiliyor.

 İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar arasına kişinin 10 yıldan daha uzun süredir İsviçre’de çalıştığını kanıtlayıcı evrakları da eklemesi gerekiyor. C tipi oturum izni alan kişiler, istediği işte çalışma ya da direkt olarak kendi şirketini açma hakkı da kazanıyor.

  • İsviçre’ye Nasıl Gidilir?

Umuma Mahsus pasaport sahibi olan vatandaşlardan vize başvurularına geçmeleri istenir. İsviçre nasıl gidilir sorgulayanlara 180 gün içerisinde 90 günlük yasal kalma sınırı belirtilir. Yine bu sınıra karşı Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip olan vatandaşların ise muaf kabul edildiği bildirilir.

İsviçre’ye gitmek isteyen vatandaşlar dilerlerse Schengen başvurularında da bulunabilir. Çünkü İsviçre seyahatlerinde Schengen geçerli kabul edilir ve 90 günlük kalma sınırına uygun olacak şekilde seyahate geçmeniz esas alınır. Söz konusu Schengen değil ise turistik, ticari ya da aile birleşimi gibi ayrı kategoriler üzerinden başvurulara geçilebilir.

Konsolosluk prosedürlerine göre sadece pasaport türlerinin üzerinde durulmaz ve ardından ödemeler gelir. İsviçre’ye girmek kaç para sorgulayanlara dair harç ödemeleri belirtilir. Yetişkinlerin ödemesi gereken tutar 60 Euro olarak belirlenmiştir. Çocuklar için ise bu tutar değişiklik gösterir ve ödemenizi yapmanız beklenir.

Kısa süreli seyahat programlarından ziyade İsviçre’ye nasıl yerleşebilirim sorusuna da yanıt aranmaktadır. Bunun için C Oturum İzni üzerinde durulur ve belli başlı şartlara göre yerleşme hakkından faydalanmanız sağlanır. Öncelikle 10 yıl kadar ülkede ikamet etme şartı öne sürülür ve dil yeterlilik testlerinden geçmeniz dikkate alınır.

İsviçre’ye gitmek için gerekenler nelerdir merak edenlere başvuru sırasında paylaşmaları istenen tüm belgeler sıralanır. Örneğin İsviçre vize başvuru formu üzerinden bilgilerin girilmesi önem arz eder. Ardından da vize talep dilekçesinin hazırlanması ve pasaportların en az 2 sayfası boş olacak şekilde ibraz edilmesi istenir.

Sadece pasaport ile kimlik belgeleri ile sınırlı kalınmaz. Bunun ardından İsviçre’ye davetiye ile gitmek için ayrı prosedürlere yer verilir. Davetiyeler çoğu zaman çalışma izninde değerlendirilir. Aynı zamanda akraba – aile ziyaretleri için davetiye alanların da vize işlemleri kısa sürede sonuçlanır.

İsviçre’ye gitmek istiyorum diyenler belirtilen belgeleri toplamalı ve konsolosluk üzerinden randevusunu almalıdır. Çünkü randevusu olmayan vatandaşlar kabul edilmez. Bunun üzerine belgelerin ibraz edilmesi beklenir ve parmak izi uygulamalarına geçilir. Nitekim vize işlemlerinde biyometri verileri önemli bir yere sahiptir ve veriler randevu günü değerlendirilir.

  • İsviçre’ye Gitmek İçin Gerekenler

İsviçre’ye gitme sebebinize bağlı olarak gerekenler değişecektir. Bu aşamada eğer çalışmak için gidiyorsanız iş bulduğunuza dair bir davetiye gerekmektedir. Öğrenci olarak gidiyorsanız okulunuzun ilettiği bir davetiye olmalıdır.

  • İsviçre’de Oturum İzni Nasıl Alınır?

İsviçre oturum izni almak isteyen kişilerin evlilik yolu ile başvuruda bulunmaları mümkündür. Fakat bir kişinin oturum izni alması adına bir İsviçre vatandaşı ile evlenmesi yeterli değildir. Ülkede 5 sene boyunca kesintisiz kalmanız sonrasında 6. Senede oturum izni alma imkanını elde edebilirsiniz.

  • İsviçre’de Evlilik Yoluyla Oturum Şartları Nelerdir?

Evlilik şartı ile oturum almak isteyen kişilerin öncelikle evliliklerini resmi belgeler ile onaylaması gerekir. Resmi belgeler ile evliliğin onaylanmasının sonrasında ülkeye olan entegrasyonun sorunsuz tamamlanacağına dair dil konusunda yetkinliğinizin de sunulması istenir. Dil seviyesi olumlu yanıt almanın temel kıstasları arasındadır.

İsviçre’de iş bulmak için araştırma yapacağınız ve iş ilanları siteleri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu