Dekorasyon

Duvar Kağıdı Trendleri 2023

Dekorasyonda değişiklik yapmanın en kestirme yollarından biri de duvarlarda yapılan uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Gittikçe kişiselleşen ve temsil ettikleri stili figürlerle, grafiklerle ve yazılarla anlatan duvarlar, duvar kağıdı uygulamaları, panolar ya da dijital seçeneklerle bambaşka bir görünüm kazanıyor.

Duvar kağıtları artık sadece duvarlarda kullanılmakla da kalmıyor. Dekorasyondan kalan bir parça duvar kağıdı bile evinizinin farklı köşelerini akılcı uygulamalarla değiştirmenize yetebilir. Özellikle büyük ve renkli desenli duvar kağıtlarıyla evinize hızlı şekilde hareket katabilir, sıkıcı görünümlü eşyalarınıza yeni bir stil kazandırabilirsiniz.

Renk ve desenlerin güçlü birlikteliğini sergileyen duvar kağıtları arenasında 2023 kulvarında, hayatın her alanında olduğu gibi ilham kaynağı doğa olan seçenekler ön planda.

Duvar kağıdı trendleri

Duvar kağıdı trendlerine baktığımızda doğadan ilham alan renk, desen ve figürlerle tasarlanmış seçeneklerle karşılaşıyoruz. Bunun yanında geçmişten gelen dokunuşlar, retro desenlerin modernize edildiği tasarımlar ve büyük ölçekli desenlerle oluşturulmuş duvar kağıtları da dikkat çekiyor.

Aynı oda içinde farklı mekân algısı oluşturmak için duvar kağıtlarından yardım alabilirsiniz. Mesela, oturma alanlıyla yemek bölümü arasındaki duvarda kağıt uygulaması yapabilir ya da kullandığınız odanın dekorasyonuyla uyumlu olarak seçeneğiniz bir duvar kağıdını masanızın arkasındaki duvara uygulayarak bu bölümü kişisel olanınız ilan edebilirsiniz.

Dijital duvar kağıdı seçenekleri

Dijital duvar kağıtları son yılların oldukça ilgi görüyor. Olmak istediğiniz yeri neredeyse evinize taşıyabiliyorsunuz. Özel bir teknoloji ile üretilen duvar kağıdına benzer fakat kumaş dokulu özel bir malzeme, dijital ortamda gerçeğe çok yakın bir resim olarak basılıyor. Siz sadece resmi seçiniyorsunuz ve boyutlarına karar veriyorsunuz. Geriye sadece siparişinizi beklemek kalıyor.

Duvar kağıdı yaptırmak isteyenler için 3 ipucu

  • Kolay renk bir duvar kağıdı küçük mekânlardan etkili bir odak noktası yaratmak istediğinizde tek duvar yüzeyine uygulanabilir.
  • Oturma odası ya da yemek odasında eğer niş, şömine gibi mimari detaylar yer alıyorsa bu alanlar duvar kağıdıyla kaplanabilir.
  • Dokulu duvar kağıtları tek bir duvarda kullanıldıklarında mekânda derinlik yaratmanızı sağlar.

Duvar kağıdı uygulamasında odak noktası

Yatak odasında sadece yatak başını duvar kağıdıyla kaplayarak mekânda odak noktası oluşturmak mümkün. Tasarımı sadece tek duvara uygulayacağınız için renkli ve desenli modelleri özgürce kullanabilirsiniz.

Ne kadar duvar kağıdına ihtiyacınız var?

Duvar kağıdı uygulamak istediğiniz duvarların enini ve boyunu birbiriyle çarparak metrekare olarak ihtiyacınızı belirleyin. Daha sonra, pencereler ve kapılar gibi kaplanmayacak alanları ölçüm ve bunu toplam duvar alanından çıkarın. İnce düzeltmeler ve desenleri birbirine uydurmak için yüzde 10 fazlasını ilave edin.

Duvar kağıdını bir odanın tüm duvarlarında kullanmayı planlıyorsanız, tek ürün seçmek yerine her duvar için farklı seçimler yapabilirsiniz. Birbirini tamamlayıcı özellikte alternatif arasında seçiminizi yaparak tekdüze ya da karmaşık görüntüyü engelleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu