İnşaat Sektörü

Dünyanın en büyük 250 inşaat şirketi listesindeki Türk şirketler

Türk inşaat şirketlerinin “Rusya kaynaklı” başarı öyküleri, uluslararası reytinglere damgasını vurmaya devam ediyor. Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin (Engineering News Record), her yıl açıkladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesine bu yıl 44 Türk şirketi girdi. Rönesans İnşaat 33’üncü sırada yer alarak listede en üst sırada yer alan Türk şirketi oldu.

Şirket sayısında önceki yıla göre 2 kayıp yaşanmasına rağmen, Türkiye listede Çin’den sonra ikinci olarak yerini korudu. Üçüncü sırada ise ABD yer aldı.

Listede 33’üncü sırada yer alan Rönesans Holding, en fazla gelire sahip olan Türk şirketi olarak kayıtlara geçti. Rönesans’ı Limak, Tekfen, TAV, Yapı Merkezi, ANT Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji izledi. Türk müteahhitlerinin bölgesel gelirlerdeki payı ana pazarlar olan Ortadoğu’da yüzde 9.7’den yüzde 10.4’e yükselirken, Asya’da yüzde 4’ten yüzde 2.1’e geriledi. Firmalarımızın pazar payı, Afrika’da çok değişmeyerek yüzde 5.6 olurken, Avrupa’da ise sınırlı artışla yüzde 7’ye ulaşıldı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ENR listesinin açıklanmasının ardından şu değerlendirmeyi yaptı: “Küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen sektörümüzün ‘dünya devler ligi’nde, 40’ı Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi olmak üzere toplam 44 müteahhitlik firmamız ile yerimizi koruyor olmamız büyük önem taşımaktadır. Müteahhitlerimiz, son dönemde yurt içinde artan zorluklar nedeniyle yurtdışına daha çok yoğunlaşmış ve bu pazarlarda 2019 yılı Ocak-Temmuz döneminde 5.6 milyar dolar tutarında toplam 130 proje üstlenmiştir.

Böylece yurtdışı müteahhitlik hizmetlerimiz kapsamında bugüne kadar 124 ülkede 386 milyar dolar tutarında 9.782 projeye ulaşılmıştır. Yıl sonunda ise yeni proje tutarında 2018’de yakaladığımız 20 milyar dolar düzeyine tekrar ulaşmayı amaçlıyoruz.”

Türkiye’nin uluslararası pazarlardaki konumunu daha da güçlendireceklerini söyleyen Mithat Yenigün “Bunun için firmalarımızın ortak iş yapma bilincinin artırılması ve teknik müşavirlik sektörümüzün de desteklenerek güçlendirilmesi önem taşımaktadır. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin sürdürülebilir büyüme açısından önemi son derece büyüktür. Bu çerçevede Birliğimiz öncülüğünde, yurtiçinde yapılanmasını tamamlamış, dünya taahhüt sektöründe ağırlığı olan ve bölgesinde lider ‘Türk Müteahhitliği’ markasını oluşturarak; uluslararası pazardan aldığımız payın 2030’larda yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolara yükselmesini amaçlıyoruz” dedi. Star

Bu arada Rönesans Holding bünyesindeki Rönesans İnşaat’tan yapılan açıklamaya göre, 1917 yılından bu yana yayın hayatını sürdüren uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record) müteahhitlik firmalarının ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri yıllık gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde Rönesans İnşaat, 2019’da bir önceki yıla göre üç basamak yükselerek 33’üncü sırada yer aldı. Rönesans İnşaat Avrupa’nın da en büyük 9’uncu müteahhitlik şirketi oldu.

2018 yılında toplam 5,4 milyar dolar gelir elde ederek küresel ölçekte sıralamalara giren projelere imza atan ‘en’lerin şirketi Rönesans İnşaat, bu sonuçla 2019 listesinde de Türk müteahhitlik şirketleri arasında ilk sıradaki yerini korudu.

3 Yorum

  1. Merhaba ben celik kaynak ve gazalti kaynakci ustasıyım myk belgem var yurt dışında calismakistiyorum 05417863525

  2. 25 yıldırdır işaat kalıp ustasıyım yurtdışı iş arıyorum yardımcı olumusunuz myk var

  3. Merhabalar kolay gelsin .15 yıldır alcı işleri ile uğraşıyorum tarihi camiler kiliselerde tarihi otellerde çalıştım restorasyon üzerine bana uygun işleriniz olursa sevinirim ısmim hakan GÜLMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu